Kaupo Saue kommentaar raamatule „Juht kui treener. Uus tee tulemusteni“
Kaupo Saue kirjutas Äripäeva palvel kommentaari raamatule „Juht kui treener. Uus tee tulemusteni“ (Jenny Rogers, Andrew Gilbert, Karen Whittleworth)
Raamat arendavale juhile
Raamatu autorid on suure kogemusega praktikud. Juba eelmine Jenny Rogersi raamat „Coaching Skills“ muutus kiiresti coachingu „Piibliks“. Praegune raamat on kirjutatud samuti selges ja arusaadavas inimkeeles ja hästi struktureeritud. Tuuakse kõnetavaid ja elulisi näiteid, kummutatakse iganenud, aga siiski veel käibel tagasiside tehnikaid nagu „sändvitsi tehnika“ jms. Organisatsioonid ega meeskonnad pole masinad ja inimesed pole läbinisti ratsionaalsed olendid. Otsuseid tehakse tunnete baasil ja aju primitiivse, limbilise süsteemi osavõtul rohkem kui arvatakse. Edukas juht peaks oskama mõjutada töötajate amügdalat- mandeltuuma, millel on võtmeroll emotsioonide töötluses. Kuidas? Julgustades, coachingvestluses koos selgust luues ja asjatuid hirme kõrvaldades.
Sisukas on töötajate hindamise, karistamise ja kiitmise varjkülgede käsitlus. Treenimine pole tehniline manipuleerimine või trikitamine „sidrunist kogu mahla väljapressimiseks“. Arendav juhtimine vastandub kardinaalselt iganenud „piitsa ja porgandi“ paradigmale. Sest koheldes töötajaid eeslitena, hakkavadki nad vastavalt käituma.
Coaching ehk treenimine on tee, mis viib juhtimises tulemusteni nagu spordiski. Raamatus defineeritakse treenimist järgmiselt: „Treenimine on teise inimese õppimise, arengu ja soorituse hõlbustamine. See parandab eneseteadlikkust ja aitab valikuid ära tunda. Treenimise abil on inimesed ise võimelised leidma lahendusi, arendama välja omaenese oskusi ning muutma oma suhtumisi ja käitumist. Treenimise eesmärk on kaotada lõhe potsentsiaali ja soorituse vahelt.“
On leitud, et probleemide hunniku all ägavates organisatsioonides ei väärtustata arendamist, puudub coachingu kultuur. Lahendus on coachinguline mõtlemis- ja juhtimisviis, st arendav juhtimine. Edukad juhid peavadki tulemuste tagajaks arendavat juhtimist. Coachingu vallas tehtud teaduslikud uuringud kinnnitavad sama. Seega treenimine peaks olema elutähtis osa ettevõtte väärtustest ja strateegiast. See raamat on kvaliteetne osundaja lahenduste suunas. Inimesi ei saa otse muuta ega parandada nagu tehnikat, kuid neilt saab kõrvaldada asjatuid mõttepidureid ja aidata suurendada tegutsemisenergiat. Kasvanud motivatsioon ja initsiatiiv on loomulik tagajärg iseseisva mõtlemise julgustamisele- oma lahenduste ja tegevusplaanide väljatöötamisele.
Selle julgustava ja inspireeriva raamatu peamist ideed võiks esitada külvamise metafoorina: enne saagi lõikamist on vaja külvata ja põllu eest hoolitseda, seda harida. Soovides saada kunagi rohkem aega, on vaja kõigepealt aega investeerida.
Treenimisvestluse struktuuriks on edasiarendatud klassikaline GROW mudel, mida siin nimetatakse OSCAR, eesti keeles VAATA: Väljund, Asjaolud, Alternatiivid/tagajärjed, Tegevused, Analüüs. Selle mudeli kui tööriista vägi avaldub aga vaid siis, kui kasutajat tajutakse usaldusväärsena ja hoolivana. Treener peab uskuma, et lahendused ja vastused on inimeste sees olemas, et inimesed tunnevad arenemisest ja headest töötulemustest rõõmu, et treenimise tulemusena kasvab töötajate pühendumus, iseseisvus ja vastutustunne. Need on väärtused , mida pelga nõudmisega kunagi ei saavuta.
Eraldi küsimus on, kas treenimist saab vaid raamatust õppida? Raamat võib olla hea sütitaja teemaga sügavamalt tegelemiseks ja oma organisatsiooni analüüsiks. Küsimuse esitamiseks: kuivõrd meil valitseb treenimiskultuur või hoopis treenimiseta organisatsiooni kultuur? Praktika näitab, et parim õpetaja on kogemus, st et kui juht kogeb ise treenimise kasusid professionaalse ja sobiva treeneriga koostöös. Seejärel oleks loogiline ise õppida treeneriks, näiteks Äripäeva koolitusel „Meeskonna arendav juhtimine coachingu meetodil“. Ideaalis on alustaval arendaval juhil oma superviisor, kellega koostöös viimistleda ja täiustada oma treeneri rolli. Aga päris esimene iseseisev samm võiks olla VAATA mudeli kasutamine treeneriks saamise teekonna planeerimisel.