Südikuse coaching
Angela Duckworthi raamat “Südikus” on tähelepanuväärne mitmes mõttes: uuringutele toetudes kummutab ta müüti kaasasündinud talendi määravast tähtsusest ja rõhutab kirglikkuse ja sihikindluse olulisust edukaks eluks.
Me kõik vajame oma elu mõtestamist ja sellele suurema tähenduse leidmist. Seda saab leida vaid kirgliku pika plaani unistuse ja eesmärgi kaudu. Stephen Covey ütleb, et üheks väga efektiivse inimese harjumuseks on elu lõppsihist mõtlemine ja sellest juhindumine.
Nii loome oma sisemise kompassi, mis aitab kurssi hoida: teha igapäevaseid valikuid ja otsuseid.
Südikus tähendab kindlat, aga samas paindlikku liikumist kirgliku eesmargi või sihi suunas. Raskuste ja ebaõnnestumiste ületamist, ärkvelolemist ja armastama õppimist.
Inimesed, kes armastavad seda mida nad teevad, pühenduvad sellele põhjalikult ja arendavad tegevuses oma anded välja.
Juhtide coachingus tuleb sageli ette juhtumeid, kus meeskonnatöö korraldamise teemaga tulnud juhid hakkavad kriitiliste olukordade lahendamise järel tegelema oma elu sügavama tähenduse ja pika plaani eesmärkidega. Seega vahetub fookus meeskonna juhtimiselt oma elu juhtimisele. Seda suuremat raamistikku nimetatakse Life coachinguks. Nii on coachingus käimine sama mis regulaarne trennis käimine. Aitab asju selgeks mõelda, otsustada ja ära teha. Kasvatab südikust: teadlikkust ja visadust liikumisel väga olulise sihi poole. Päris kindlasti on südikus treenitav omadus.
Üks oluline tähelepanek südikate inimeste kohta on see, et nad suhtuvad raskustesse ja vigadesse egotult, võttes neid loomulike ja teretulnud õppimisvõimalustena.
Kaupo Saue
ISCI õppejõud, superviisor ja coach