10 coachingu sammu tuleviku väe rakendamiseks
Kaupo Saue, ISCI superviisor ja coa
Paljud Eesti organisatsioonid siplevad ikka veel probleemikeskses mõtlemisraamistikus. Eelmisel aastal lahkunud suur juhtimisguru Stephen Covey on öelnud, et see kuidas me näeme probleemi ongi ise probleem. Hakates tegutsema eeldusel, et meie mõtted probleemist on tõsi ja vastavad tegelikkusele, luuakse tihti uusi probleeme. Probleemidele keskendudes need süvenevad ja laienevad. Nähakse veelgi enam ja tõsisemaid probleeme, kuni kaob jõud nendega võidelda. Süveneb abitus ja reaktiivsus.
Coaching pakub sellest väljapääsu tuleviku väge äratades ja eesmärkide ärategemist toetades. Juhtide ja meeskondade coachingus on selgelt näha, kuidas tulevikule ja võimalustele keskendudes kasvab tegutsemistahe, usk ja lootus et paremad tulemused on võimalikud ja sõltuvad endast. Süveneb eneseusk ja proaktiivne hoiak, mis on eeldusena ülivajalik, et üldse tegutsema ja arenema hakata.
Mida me siis coachingus teeme?
1.Sõnastame probleemidest eesmärgid. Valime neid põhjalikult kaaludes kõige tähtsama. Eesmärk peab muutuma magnetiks, mis sõna otseses mõttes tõmbab edasi ja innustab saavutama.
2.Kirjeldame soovitud tulemust võimalikult selgelt. Märklauale pihta saamiseks on vaja seda näha. Suurepärane tulevik on lugu sellest, mida me tahame. Määrame tunnused ja kriteeriumid.
3. Kogeme kõigi meeltega saavutatud tulemust: ratsionaalselt, emotsionaalselt, füüsiliselt ja süsteemselt. Väga oluline on teadvustada saavutuse mõju ümbritsevatele süsteemidele- meeskonnale, organisatsioonile, klientidele, turule jne…
4.Loome tähenduserikkust ja pühendumist. Leiame palju argumente ja põhjendusi, miks just selle eesmärgi saavutamine on väga oluline.
5. Edu tagaja- sisemise muutuse ja arengu käivitamine. Muutus toimub seest väljapoole. Mõnikord on selleks vaja loobuda mingist harjumuspärasest käitumisest või luua uusi eesmärki toetavaid harjumusi, mõnikord programmeerida uskumusi.
6. Ressursside audit ja rakendamine. Võimete, oskuste ja toetussüsteemide ülevaatamisel selgub sageli, et need on valdavalt olemas, kuid teadvustamata ja rakendamata.
7. Koostame loova ja nutika, ”raamist väljas” tegevuskava. Tulevik algab praegu. Mida saame täna teha, et olla homme seal kus soovime, sest tulevik sõltub sellest mida täna teeme.
8. Toetame otsustatud asjade ärategemist. Leiame lahendusi teel esilekerkinud takistustele. Hoiame tegutsemisel hoogu sees. Otsuste elluviimist tagab koostöö ja kindel aruandluskohustus.
9. Korrigeerime vajadusel tegevuskava. Tihti ilmneb vajadus olla paindlik ja arvestada muutunud oludega. Takerdumise vältimiseks on oluline korrapäraselt reflekteerida tegevuste üle ja vajadusel mõnest loobuda või uusi lisada.
10. Tähistame vahepealseid edusamme kuni eesmärgile jõudmiseni.